WSTĘP

Witam wszystkich odwiedzających moją stronę - zarówno przypadkowych gości jak również osoby pragnące trochę bardziej zagłębić się w temat komunikacji "podmiejskiej" w rejonie Poznania. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest komunikacja "podmiejska"? Pojęcie to jest zawarte w definicji komunikacji miejskiej, którą możemy znaleźć w ustawie o transporcie drogowym z dnia 6 września 2001 r.:

Komunikacja miejska - przewóz regularny wykonywany w ramach lokalnego transportu zbiorowego w granicach administracyjnych miasta albo: miasta i gminy lub miast albo miast i gmin sąsiadujących - jeżeli zawarły porozumienie lub utworzyły związek międzygminny w sprawie wspólnej realizacji komunikacji na swoim obszarze

Obecny układ przewoźników ma swoje korzenie w 1991 roku, kiedy to po otwarciu rynku usług (brak dodatcji centralnych) wiele gmin nie zgodziło się na ceny zaproponowane przez MPK Poznań. Każda gmina we własnym zakresie zorganizowała przewozy dla mieszkańców. W ten sposób powstały pierwsze przedsiębiorstwa w : Kleszczewie, Tarnowie Podgórnym, Suchym Lesie, Luboniu, Czerwonaku, Swarzędzu, Puszczykowie. Usamodzielnił się również oddział w Kórniku, który przez wiele lat stanowił oddział MPK Poznań. W chwili obecnej na terenie powiatu działa 17 przewoźników obsługujących ponad 50 linii i docierających do większość gmin powiatu poznańskiego, a nawet do powiatu średzkiego i szamotulskiego. Zapraszam więc do odwiedzenia działów przewoźnicy oraz galeria, gdzie zapoznacie się Państwo ze szczegółami.

Życzę przyjemnej lektury
Maciej Sobczyk - autor strony
Aktualizacja: 10 września 2011
Kontakt z autorem:
pozbus[malpa]interia.pl     | |     GG: Mój status 1978892
Jakiekolwiek wykorzystywanie zamieszczonych tutaj zdjęć i materiałów bez zgody autorów jest ZABRONIONE!